EMC Testleri

EMC Nedir?

Tüm elektrikli ve elektronik cihazlar manyetik gürültü yayma potansiyeline sahiptir. Elektromanyetik Uyumluluk (EMC), elektrikli ve elektronik cihazların veya sistemlerin ortama yaydığı manyetik gürültüler ve bağışıklık şartlarıyla ilgilidir. Elektromanyetik Uyumluluğun (EMC) amacı, farklı cihazların veya sistemlerin ortak bir elektromanyetik ortamda istenildiği gibi çalışmasıdır.

Teknolojinin gelişimi sonucunda, sistem veya cihaz tasarımında elektromanyetik uyumluluk, diğer tasarım kriterleri kadar önemli bir tasarım kriteri haline gelmiştir. 1996 yılından itibaren EMC standartları elektronik cihazlar için zorunlu hale getirilmiştir. Bu yüzden ürünlerini satmak isteyen üreticilerin çeşitli testlerden
geçerek cihazlarına “CE” sembolünü koymaları gerekmektedir.

Farkındalığın artması ile birlikte yüksek elektromanyetik uyumluluk standartlarının tasarlanması bir gereksinim haline gelmiştir. Tüketiciler için tam elektromanyetik uyumluluklarını sürdürmek açısından birçok standart geliştirilmiştir. Bu standartlara uyulması, elektronik cihazların gerekli uyumluluk seviyelerini sağladığını kanıtlamak içindir.
Test, merkezinizde veya onaylanmış bir test laboratuarında yapılabilir. Merkezinizde yapılan testler, ekipmanınızı kurmanızı ve izlemenizi sağlayan ve herhangi bir test sorunu ortaya çıktığında mühendislerinize kolayca yardımcı olunmasını sağlar.

“BELCERT Belgelendirme Kuruluşu olarak EMC TEST hizmetinde sizlere destek olmaktayız. Bu konuda detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”

 

 

Facebook Twitter Instagram Instagram