IATF 16949 Bilgilendirme Eğitimi

IATF 16949, ISO 16949 Otomotiv Yönetim Sistemi standardının 2016 yılından sonraki resmi adıdır. ISO 9001 temelli olarak hazırlanan standardın ilk versiyonu 1999 yılında yayınlanmıştır. 2002 ve 2009’daki ikinci ve üçüncü revizyonlarının ardından 2016 yılında yeni bir düzenleme yapılmıştır ve standart tümüyle IATF (Uluslararası Otomotiv İş Gücü) kuruluşunun sorumluluğuna geçmiştir. IATF 16949 ile beraber ISO 16949:2009 standardı yürürlükten kaldırılmıştır ve otomotiv yönetim sistemi belgesi almak isteyen kuruluşların IATF 16949 standardının kurallarına uyum sağlaması gerekmektedir. BelCert Uluslararası Belgelendirme, otomotiv sektörü paydaşlarına IATF 16949 bilgilendirme eğitimi vererek belgelendirme sürecinin hızlı ve kolay bir hale gelmesini sağlamaktadır.

IATF 16949 Standardı Kapsamı ve Bilgilendirme Eğitimi İçeriği


IATF 16949, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi içerisinde yer alan birçok maddeyi, kuralı ve yaklaşımı doğrudan kabul etmektedir. ISO 9001 Belgesi bulunan şirketlerin otomotiv yönetim sistemi belgesi alması bu nedenle çok daha kolaydır. IATF 16949 Belgesi, otomotiv tedarik zincirinin hangi aşamasında yer aldığı fark etmeksizin her bir kuruluş için geçerlidir. Amacı otomotiv ürün ve hizmet kalitesini iyileştirmek ve müşteri memnuniyetini artırmak olan bu belge, günümüzde neredeyse tüm dünyada geçerli bir düzenleme olarak kabul edilmektedir.

IATF 16949 bilgilendirme eğitiminde katılımcılara standardın içeriği hakkında detaylı bilgiler aktarılmaktadır. Standartta yer alan temel maddeleri ise şöyle özetleyebiliriz:

* Otomotiv üretim proseslerinin verimlilik analizi
* Üretimle ilgili risklerin belirlenmesi ve üretim süreçlerinin uygunluğunun doğrulanması
* FMEA (Hata Türleri ve Etkileri Analizi) çalışmalarıyla tasarım ve üretim süreçlerine ilişkin risklerin kontrol altına alınması
* Tesis, cihaz, ekipman ve diğer konularda doğru planlamaların yapılması
* Üretim alanlarında gerekli sağlık ve hijyen normlarına uyulması
* Diğer kişi ve kurumlarla yapılan sözleşmelerin takibi

BelCert’in IATF 16949 bilgilendirme eğitimi sayesinde katılımcılar standardın kapsamı, pratikte uygulanması, müşteri memnuniyetinin sağlanması ve ürün/hizmet kalitesinin iyileştirilmesi gibi konularda bilgi sahibi olmaktadır.

IATF 16949 Bilgilendirme Eğitimi Konuları


BelCert’in sunduğu otomotiv yönetimi sistemi bilgilendirme eğitimi genel olarak şu konu başlıklarından oluşmaktadır:

IATF 16949 nedir, neden önemlidir?

* Standardın gelişim süreci ve ISO 16949 ile ilişkisi
* IATF 16949 ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardı arasındaki ilişki
* Standardın maddelerinin açıklanması ve kapsamın anlaşılması
* IATF 16949 Otomotiv Yönetim Sistemi Belgesi nedir ve nasıl alınır?
* Belgelendirmenin firmalara sağladığı faydalar nelerdir?
* Sertifikasyon sürecinde yapılan iç denetimler ve üçüncü taraf denetimlerin kapsamı
* Belge sahibi kuruluşların elde ettiği faydalar
* Standardın uygulanması sürecinde kurum içerisindeki sorumlulukların belirlenmesi

BelCert Uluslararası Belgelendirme, tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmaların belgelendirme sürecinde en önemli çözüm ortaklarından biri olmaktadır. Verdiği IATF 16949 bilgilendirme eğitimi ile sektör paydaşlarının daha fazla bilgiye ulaşmasını ve kurumların kalite konusundaki farkındalığının artmasını sağlamaktadır. Eğitimlere ilişkin her konuda BelCert’e ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Facebook Twitter Instagram Instagram