Kimyasal Yönetim Danışmanlığı

Kimyasal Yönetim Danışmanlığı

ZDHC, kimyasal ayak izini azaltmak suretiyle sürdürülebilir bir üretim yapmak isteyen  küresel markalar, kimyasal üreticiler, imalatçılar ve diğer organizasyonların bir araya gelmesi ile oluşturulmuş bir girişimdir. Amacı; tekstil, giyim ve ayakkabı sektörlerindeki markalar ve perakendecilerin tüm tedarik zinciri genelinde sürdürülebilir kimyasal yönetiminin en iyi uygulamalarını hayata geçirmelerini sağlamaktır.

 

ZDHC üye olan markalan 2020 yılına kadar tehlikeli kimyasalların sıfır salınım sağlayacaklarına dair taahhütte bulunmuşlardır. Markaların taahhütlerini yerine getirebilmeleri için tedarik zincirindeki üretim süreçlerinde Üretimde Kısıtlanmış Madde Listesi (MRSL) ile belirlenen 14 sınıf kimyasalın belirlenen limitler dâhilinde kullanmalarını ya da tamimiyle kullanımını sıfırlamaları gerekmektedir. Bunun izlenmesi için de üreticilerin her yıl atık su analizi yaptırarak sonuçlarını Gateway paylaşmaları zorunlu hale getirilmiştir.  Bu şekilde üreticiler sisteme yükledikleri atıksu raporları ile üretimlerinde MRSL listesinde bulunan kimyasalların olmadığını deklare ederler.

Etkin bir Kimyasal Yönetim Sisteminin nasıl kurulacağı, ZDHC Gateway aracının nasıl etkin bir şekilde kullanılacağı, alternatif güvenli kimyasal üreticilerine nasıl ulaşılacağı ve güvenilir ürünlerini nasıl tedarik zinciri boyunca markalara duyuracakları konusunda danışmanlık vermekteyiz. Talep edilmesi durumunda firmanın kimyasal yönetimi ve ZDHC konusunda farkındalıklarının arttırılması için eğitimlerde düzenlemekteyiz.

Facebook Twitter Instagram Instagram