VDA 6.3 Proses Denetimi Eğitim

VDA 6.3 proses denetimi standardı, Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA) tarafından otomobil üreticileri ve tedarikçileri için geliştirilmiştir. Otomotiv sektörüne sunulan ürün ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla firmalar VDA 6.3 proses denetimi eğitimi alarak konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilmektedir. VDA 6.3 süreç denetimi eğitimi denetçi adaylarının kalite yönetim sistemiyle ilgili bilgilendirilmesini; ayrıca ISO 9000 serisi ve IATF 16949 standartlarına göre mesleki deneyim ve nitelik kazanmasını sağlamaktadır. BelCert Uluslararası Belgelendirme, otomotiv sektörü paydaşlarının VDA 6.3 süreç denetimi konusunda uzmanlık kazanmasını sağlamak amacıyla eğitimler düzenlemektedir. BelCert’in sektörel eğitimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

VDA 6.3 Proses Denetimi Nedir?


Her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de şirketler tedarikçilerinin ürün, hizmet ve süreç kalitelerini doğrulamak amacıyla denetimler düzenlemektedir. Bunun için tüm dünyada çeşitli standardizasyon kuruluşları ve otomotiv firmaları tarafından birtakım denetim metolojileri ve kılavuzları geliştirilmiştir. VDA 6.3 süreç denetimi standardı, otomotiv konusunda tüm dünyaya ürün ve hizmet sağlayan Almanya’daki Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA) tarafından hazırlanmış ve uluslararası piyasada tanınan ve saygı duyulan bir denetim standardıdır. Otomotiv şirketleri tedarikçilerini bu standart doğrultusunda denetleyebilir ve gelişimlerini takip edebilir.

VDA 6.3 Süreç Denetimi Eğitimi Kapsamı

BelCert’in sunduğu bu eğitime katılan katılımcılar denetim standardıyla ilgili tüm detaylara ve pratikte denetimin nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgilere ulaşabilmektedir. VDA 6.3 temelde şu başlıklardan oluşmaktadır:

* Potansiyel analizi
* Proje yönetimi
* Ürün ve proses geliştirmenin planlanması
* Ürün ve süreç geliştirmenin uygulanması
* Tedarikçi firma yönetimi
* Proses analizi üretimi
* Müşteri memnuniyeti ve müşteri hizmetleri

VDA 6.3 proses denetimi eğitimine katılanlar denetim aşamaları hakkında da bilgi sahibi olmaktadır. Tedarikçiler için yürütülen denetimlerde özetle şu adımlar takip edilmektedir:

* Süreç denetimi programının oluşturulması: Denetimin tarihi, kapsamı ve denetçi bilgileri belirlenir.
* Denetim emrinin hazırlanması: Denetimin hedefi, detayları, özel gereksinimler vs belirlenir.
* Denetime hazırlık: Firmaların denetimlere hazırlanırken sahip olması gereken bilgi ve belgeler; süreç akış şemaları, standartlar, kalite kontrol prosedürleri, süreç tanımlamaları vs derlenir.
* Denetimin uygulanması: VDA tarafından akredite edilen bağımsız denetçiler işletme sahalarında proses denetimi gerçekleştirir.
* Sonuçların analizi: Denetimler sırasında elde edilen bilgiler ve bulgular daha sonra kapsamlı bir şekilde analiz edilir.

BelCert VDA 6.3 proses denetimi eğitimi sırasında katılımcılar tüm bu adımlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmektedir.

VDA 6.3 Süreç Denetimi Eğitimi Faydaları


Eğitime katılan kişilerin elde edeceği faydalardan bazıları şunlardır:

* Global otomotiv sektörü tarafından VDA 6.3 standardı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak
* Denetimlere daha doğru bir şekilde hazırlanabilmek
* Süreç denetimine ilişkin özel gereklilikleri öğrenebilmek
* Piyasada rakiplerine karşı avantaj elde edebilmek
* Şirket içerisinde denetim farkındalığını artırabilmek
* Denetim gereksinimlerinin karşılanması yoluyla ürün ve hizmet kalitesini artırabilmek

 

Facebook Twitter Instagram Instagram