WCA Danışmanlığı Nedir?

 

 

İşyeri Çalışma Koşulları (WCA) hizmetimiz ile ilgili merak ettiğiniz her türlü bilgiye ve hizmet detaylarına Belcert Belgelendirme firması aracılığı ile aynı gün içerisinde erişebilirsiniz.

Globalleşen dünyamızda artık hemen her firma, markasının ve ürünlerinin, hatta hizmetlerinin tedarik kısmında faaliyette bulunduğu işlemlerinin ana merkezinin dışarısında hizmet vermektedir. Tedarikçilerin sayılarına baktığımızda oldukça fazla olan bu sayıdaki firmalar, satın alım yaptığı her türlü tedarikçi alanında, tedarikçi hizmet faaliyetlerinde ve ürünlerinde değerlendirme yapmakta zorluk yaşamaktadır. Markaların tedarikçilerinin çalışma ortamını bilmek, işyerinin koşullarını öğrenmek, çalışan kişilerin sosyal haklarındaki yeterlilikler hakkında bilgi sahibi olmak gibi bazı durumlar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Örnekleme gerekirse, fabrikalarında üretimde bulunan firmaların rakiplerinden ayrıştırılmak ve uluslararası pazardaki her türlü standarta uygun olmak için doğru strateji izlemesi gerekecektir. Bu statejinin izlenmesi için INTERTEK aracılığı ile günümüze kadar gelmiş ve ülkemizde de çok fazla kullanılan WCA ( İş Yeri Çalışma Koşullarının Değerlendirilmesi ) Diğer bir değiş ile Workplace Conditions Assessment programı bulunmaktadır. Bu program sayesinde markaların, ürün ve hizmetlerin çok daha sade, daima yeniliklere ve iyileştirmelere açık olması sağlanmaktadır.

WCA DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Tedarikçi firmaları değerlendirmek ve birbirleri ile karşılaştırabilmek amacı ile bir dizi tabanlı değerlendirme aracını ve denetimlerin çözümlerini geliştirmiş ve küresel firmaların tedarik ağındaki performansları yönetmelerine, izlemelerine yardımcı olmuştur. WCA kapsamlı olarak sosyal uyum uzmanlığı ile yürütülen işyeri çalışma koşulları değerlendirmesi bağlamında, tedarikçi firmaların işyerlerindeki koşulların tamamının değerlendirilmesi, kıyaslanması ve daimi olarak iyileştirilmeye bağlantılı güçlü bir araçtır. WCA Programında denetim süreçleri otomatik ve kolaydır. Firmaların tedarik zincirinde yer alan ortakları için verimliliği arttıran web tabanlı bir platform ile desteklenen bir sistemdir.

Tedarikçi oaln firmaların işyerindeki koşulların değerlendirilmesi, kıyaslanması ve daima iyileştirmeye açık olması için WCA kesinlikle etkili bir araçtır. Belcert Belgelendirme olarak ihtiyaç duyduğunuz anda WCA danışmanlığını ve hizmetlerini sizlere, markanıza ve firmanıza ulaştırıyoruz.

WCA Danışmanlığı hizmetini alabilmek için hemen Ekol Belgelendirme firmasını arayabilir ve firmamızın uzman personelinden, danışmanlarından ve tecrübeli eğitmenlerinden bilgi alabilirsiniz. Firmanız, markanız ve hizmetleriniz için WCA Danışmanlığı teklifi alabilmek adına hemen incelediğiniz web sitemizin iletişim sayfasından bize ulaşın.

WORKPLACE CONDITIONS ASSESSMENT (WCA) DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Çocuk İşçilik

* Firmalar sadece yerel yaş standartlarının üzerinde çalışan istihdam etmek zorundadır. Firmalarda bulunan yaş belgeleri incelenmekte ve kopyalarının saklanması sağlanmaktadır.

* Genç yaşta çalışanlar var ise yerel idari büro kayıtları incelenecektir. Genç çalışanların sağlık muayeneleri yapılmalıdır. Yapılacak olan tüm sağlık muayeneleri firma tarafından ödenmelidir.

* Çocuk çalışanlar için iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmelidir.

* Çocuk çalışanlar için tehlikeli işler, gece vardiyaları gibi özel koruma kısıtlamalarına dikkat edilmektedir.

* Geçici sözleşmeler ve çalışan kişiler için sosyal hakların ödemesinden asla kaçınılmamalıdır.

Ayrımcılık

* Tesisler ayrımcılıklardan muaf olmalıdır.

* Tesisin ayrımcılık ile alakalı yasaklı olan bir politikası bulunmalıdır. Çalışanların gereksinimleri veya becerilerine göre işe alınmasını sağlamak için açık ve tek tip bir işe alma politikası bulunmalıdır.

* Aynı becerilere sahip olan ve aynı kıdemdeki çalışanlar aynı görevleri yerine getirdiği için eşit olarak ücretlendirilmelidir.

* Firma bünyesinde çalışan tüm kişiler terfi, eğitim, işten çıkarma ve emeklilik için eşit fırsatlara sahip olmalıdır.

* Firma bünyesinde bulunan tüm personeller yeteneklerine bağlı olarak aynı istihdam hüküm ve koşullarına sahiptir.

* Çalışanlara saygılı ve onurlu bir şekilde davranmak gerekmektedir.

Disiplin, Taciz veya Suistimal

* Firmaların açık ve tek tip disiplin prosedürü bulunmaktadır.

* Disiplin amaçlı hiçbir para cezası uygulanamamaktadır.

* Firmalarda alınan tüm disiplin işlemleri dosyalarda belgeli olmak zorundadır, çalışanlar bilgilendirilmelidir.

* Personelin uygun disiplinler ve konular hakkında bilgilendirilmiş olması gerekir.

* Firmanın bünyesinde çalışanların sorunları ve endişelerine karşı yönetmelerin yer alması adına öneri kutusu gibi bazı sisteme sahip olması gerekir.

* Tesislerde cinsel, psikolojik, fiziksel, sözlü taciz, taciz, zorbalık gibi haller olmamalıdır, yapılamaz.

Örgütlenme Özgürlüğü

* Çalışanların bir sendikaya veya herhangi bir çalışma örgütüne üye olmayı, olmamayı seçme hakkı bulunmaktadır.

* Toplu iş sözleşmesi konusu olduğunda firmanın tesis sözleşmesinin yasal şartlarına uyar, çalışan temsilcileri serbestçe seçilebilmektedir.

* Çalışanların temsilcileri, çalışanların hak ve menfaatleri ile ilgili faaliyetlerini özgür bir biçimde gerçekleştirebilmektedir.

* Sendika üyeliği bir istihdam koşulu değiltir.

* Çalışam şartları ve koşulları ile alakalı olarak yönetimle açık bir şekilde iletişim kurmak için yazılı prosedürler bulunmaktadır.

* Tesisin bağımsız ve özgür işçi temsilleri, müzakerelerinin alternatif biçimleri sağlanmaktadır.

* Dernek ve toplu pazarlıklar kanunen yasaktır.

Çalışma Saatleri

* Çalışan işçilerin standart / fazla mesai saatlerinin doğru ve eksiksiz olarak yazılı kayıtları bulunmalıdır.

* Katılım kayıtları, uygunluğu göstermek için yeterlidir.

* Firma içerisindeki toplam çalışma saatleri, geçerli olan yasa veyahut anlaşmalar kapsamında izin verilen sınırlar içerisindedir.

* Çalışanların zamanlama kayıtlarını düzenli olarak kayıt etmek gerekir ve onaylanmalıdırlar.

* Çalışma saatleri yazılı politika ve sözleşmeler aracılığı ile çalışan personele açıkca iletilmelidir.

* Çalışanlara arka arkaya altı gün çalışmasının ardından en az 1 gün izin verilmelidir.

* Falza mesaiyi belirlemek, yönetmek ve kontrol etmek için yazılı prosedürler vardır.

Gibi bir çok başlık altında WCA incelenebilmelidir. WCA konusunda uzman olan eğitmenlerimiz ve danışmanlarımız ile Türkiye´nin her yerinde sizlere hizmet veriyoruz.

Sitemizde temsili olarak yayınladığımız bu özellikler WCA DANIŞMANLIK hizmetinin dikkat etmesi gereken maddelerin yarısından biraz azdır. Daha fazla detay ve bilgi için hemen Belcert Belgelendirme firmasını arayabilir ve uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
 

Facebook Twitter Instagram Instagram